Poglejmo podrobneje enacbo (20). Pred vsakim virtualnim pomikom so si cleni zelo podobni. Iz trigonometrije vemo, da so to smerni kosinusi
kar je razmerje dolzine v smeri zeljene koordinatne smeri in celotne dolzine daljice. V treh dimenzijah so smerni kosinusi podobni le da se dolzina povezave izracuna se z upostevanjem koordinate z.
Zaradi krajsega pisanja oznacimo smerne kosinuse kot
Ravnotezni enacbi prve mase (14) in (15) lahko zapisemo linearizirano
S primerno organizacijo lahko sistematicno napisemo enacbe stanja. Za primer na sliki 2 je potrebno napisati osem enacb stanja. To je pomik in hitrost v obeh dimenzijah (x,y) za obe masni tocki. Substitucije spremenljivk so podobne kot v enodimenzionalnem translatornem problemu. Izberimo take substitucije, da bodo v prvih stirih enacbah v desni diagonali same enice. Tako bodo pri sukcesivnem resevanju diferencialnih enacb prve stiri enacbe predstavljale pomike mas, naslednje stiri pa hitrosti.
Matrika prostora stanj brez upostevanje mas (11) izgleda v takole
Napisimo clene podmatrik vzmeti in dusilk in uvedimo dodatne formalizme, tako da oznacimo konstante vzmeti in dusilk z indeksi vozlisc med katerimi se povezava nahaja. Primer:
Ce podmatrike zapisemo tako , da zdruzimo vse koordinate posamezne mase vidimo, da so diagonalni elementi negativna vsota vsek povezav z obravnavano masno tocko, izvendiagonalni elementi pa predstavljajo povezave med posameznimi masami. Podmatrike so zaradi enakosti medsebojnih vplivov simetricne.
Algoritem gradnje matrike je lahko tak, da za vsako povezavo med dvema vozloma naredimo: